Bavorsko


Kraj  Dolní Bavorsko - HRADY


EGG    
středověký vodní hrad štaufského typu s "kostlivci ve sklepení" , přestavěný v novogotickém stylu

 

Hrad Egg byl založen asi v 11. st. hrabaty von Bogen na místě bývalého keltského sídliště. Hrad je poprvé písemně zmiňován r. 1103 se jménem „Timo de Ekk“. V letech 1103 až 1403 sídlilo na hradě celkem 9 generací Eckherů. Nejvýznamnější z nich byl asi Peter von Eckh (1329 až 1357), vychovatel panovníka Albrechta von Straubing-Holland, rytíř z Deggendorfu, vicedom ze Straubingu, ale také zrádce svého panovníka. Byl to nejvyšší soudce zodpovědný za vykonávání tzv. krvavé klatby (tresty smrti) - kostry byly nalezeny například v hladomorně.
Po vymření Eckherů 1403 měl hrad několik různých vlastníků až do r. 1757, kdy jej začali vlastnit hrabata von Armansperg. Hrabě Josef Ludwig nechal Egg v letech 1838 až 1842 přestavět na zámek do dnešní podoby. Při stavebních pracích se v hradních sklepeních našlo takové množství lidských kostí, že se vešly na dva vozy. Osud těchto lidi zůstal doposud neobjasněn. Předpokládá se, že tento nález úzce souvisí se soudní činností pánů von Eckh. Po několikanásobné změně vlastníků se zámek r. 1939 dostal do rukou rodiny Hartl (Rudovousých), která jej vlastní dodnes.

Hrad Egg má dodnes zachovaný svůj středověký charakter s padací mříží (hřebenem), obvodovou hradbou, branskou věží, bergfritem, atd. Byl vytvořen v době vrcholného středověku, a právě proto je tak důležitý, protože jsou na něm patrné hradní architektonické detaily.
Původně se jedná o vodní hrad štaufského typu ze začátku 13. st., kdy kromě kaple a donjonu vznikl později i bergfrit. Zámek Egg je pěkný příklad romantické novogotiky pocházející z časů biedermeiera. Tehdejší majitel zámku, hrabě Armansperg, nechal zámek v letech 1839 až 1842 přestavět architektem Ludvíkem Foltzem v gotický rytířský hrad. Přitom nechal zbourat vedlejší budovy, které překážely pohledu na hrad a vytvořil nový vjezd s padacím mostem.
Vstup do areálu je veden z jižní strany, okolo donjonu skrz kulisovou bránu umístěnou v jižní obvodové hradbě. Hranolový bergfrit, ve východní části jádra, byl zvýšen a opatřen cimbuřím, nárožními věžičkami a novou stanovou střechou. Tloušťka jeho zdí dosahuje v dolním podlaží 2,5 m. Jeho výška dosahuje 40 m, délka jeho stran činí 8 m, má šest pater a vřetenové schodiště v síle zdi. Vstup do něj je veden padacím můstkem ve výšce 8 m, z ochozu severní obvodové hradby. Patří k nejvyšším v Bavorsku.
Na hlavní budově byla, kromě jiného, úzká okna nahrazena velkými zdvojenými okny; věžičky, arkýř a štít byly přistavěny. Uvnitř obvodové hradby pravidelného tvaru obdélníku se zkosenými rohy, o max. rozměru 32 x 48 m, tloušťky zdiva 2 m, jenž zůstala zachována, je umístěn trojkřídlý, čtyřpodlažní palác. Ten k hradbě přiléhá ze severní, západní a jižní strany.
V jižní části parkánu nepravidelného oválného tvaru, o šířce od 4 do 11 m, stojí hradní kaple – sálová stavba o rozměrech 12 x 7 m, s plochým závěrem presbytáře. Vedle ní stojící již zmíněný hranolový donjon o půdorysném rozměru cca 7 x 8 m má pět podlaží.
Celý areál nepravidelného polygonálního půdorysu (vejčitého tvaru) má rozměry 65 x 66 m je ohrazen obvodovou hradbou s tloušťkou zdí 2 m. V jižní části parkánu byla ve skále vytesána studna.
V okolí se "nenachází" hrady

 hrad Buchenau

zpět na mapu Dolního Bavorska

hrad Englburg