Bavorsko


Kraj  Horní Falc - HRADY


AU  worm Wald 
k obytným účelům upravený zbytek menšího hradu (tvrze)

Páni, na tomto původně vodním hradě i nedaleko stojícím Steinburgu, jsou prvně jmenováni k r. 1325. Berthold Steinberg von Au slíbil klášteru Oberalteich obolus za spásu duše své i svého bratrance stejného jména, rovněž jménem svého bratra Jindřicha. Po Bertholdově smrti byla r. 1336 v klášteře Windberg konána smuteční mše, jak je zde listinně uvedeno. Od tohoto roku je na panství Au písemně uváděn Bertholdův zeť Oldřich Leubolfinger, který má funkci vévodského hofmistra. Mezi lety 1381 až 1419 je častěji písemně zmiňován Hartwig Leubolfinger von Au, který byl také držitelem vinic v údolí Tiefenthal. Od r. 1433 pocházejí dokumenty svědčící o působnosti Oldřicha mladšího Leubolfinger von Au. Taktéž jsou zmínky o dalších členech rodu. R. 1398 byl jmenován Jan von Au a r. 1425 Jakub von Au. Od r. 1464 je průkazně zde uváděn Hartmann Leubolfinger, ten věnoval r. 1476 svou louku starobinci ve Straubingu (Štrubině).
K r. 1485 se zde objevuje jako majitel Vilém Heuraus z Viechtachu, později zemský sudí v Mitterfelsu. Od r. 1507 přebírá panství Au Jiří Heuraus, který byl dlouhou dobu zemským sudím a správcem Mitterfelsu. Po něm patřil zámek Au rodině Ammon, (také se píše Amann), jenž byla významným šlechtickým rodem, který zde v Au měl svou hlavní rezidenci. Okolo 200 roků žili zde na zámku a téměř 100 let se objevují jako páni dvorní marky Rattiszell a Herrenfehlburg. Úřednická rodina Ammonů asi pochází z Norimberku a prvně se objevuje r. 1504 ve službách Degenbergů. Mezi lety 1504 až 1513 byli správci v Řezně a od r. 1516 ve Schwarzachu. Jan Jiří Ammon se oženil s majitelkou dvorní marky Rattiszell, Annou Kordulou von Liebenzau. Jeho syn Jiří Viktor si vzal r. 1618 za ženu Kateřinu Eisengrain von Herrenfehlburg a Irschenbach, čímž další panství spadlo do klína této rodině. Ten měl dva syny a jednu dceru. Jan Mikuláš v 5 letech zemřel a tak Ferdinand František zdědil panství Au. R. 1628 je v zemských deskách jako držitel panství Au uváděn Wolf Ammon. Dalším dědicem panství byl Ignác Viktor Ammon, jenž se oženil r. 1640 s Evou Alžbětou von Köck - Lohaim – Prunn a měl s ní 3 syny a 3 dcery. Ignác Matyáš a Jiří Rudolf vystudovali vojenskou akademii v hodnosti poručíků a sloužili u dragounského regimentu. Mezi lety 1681 až 1709 panství Au vlastnil Jan Vilém Ammon.
Začátkem 18. st. svatbou Marie Ester Genovevy Ammon přešla dvorní marka Au na svobodného pána Jana Josefa von Schrenck-Notzing. Po něm následuje v r. 1763 svobodný pán Jan Zachariáš Voith von Voithenberg a Herogau, vládní rada ve Straubingu, jemuž patří až do smrti r. 1808.
Jen 10 let jej vlastní svobodný pán Jan Baptist von Schleich von Schönstett, podplukovník a statkář. Později v r. 1834 byla původní levá část budovy zčásti upravena pro potřeby školy, kde se vyučovalo až do r. 1959. V r. 1841 je uváděn jako majitel zámeckého panství lékárník jménem Vogt.
V zámecké kapli sv. Valentína, původně pozdně gotické stavbě, v době baroka upravené, je zachován rokokový obraz Svaté Rodiny.
V okolí se nachází hrady Falkenstein a Lobenstein

 hrad Arnschwang

zpět na mapu Horní Falce

hrad Brenberg