Vaud / Waadt


Název: (německy Waadt, francouzsky Vaud)
Hlavní město: Lausanne - 275 000 obyvatel v r. 2000
Rozloha:  3 212 km² (4. ve Švýcarsku)
Obyvatelstvo:  672 039 / 2007 (3. ve Švýcarsku - 209 obyvatel / km²). Téměř 30 % obyvatelstva tvoří cizinci (hlavně Afričané a Asiaté),  Hovoří se zejména francouzsky (frankoprovensálský dialekt) a italsky. Německy se domluvíte pouze výjimečně, spíše anglicky. Úředním jazykem je francouzština.
Náboženství: evangelické (92 %), zbytek katolické a ostatní.
Nejvyšší místo: hora Diablerets (3 210 m) ..... Nejnižší místo: Ženevské jezero (372 m)

distrikt (okres) :

 

 

   

 

stránky hradů v kraji  Riviera-Pays-d'Enhaut hrady v kraji Nyon hrady v kraji Morges hrady v kraji Lavaux-Oron hrady v kraji Lausanne stránky hradů v kraji Jura-North vaudois stránky  hradů v kraji Gros-de-Vaud stránky hradů v kraji Broye-Vully stránky hradů v kraji Aigle mapa kantonu Vaud

Aigle

Broye-Vully
Gros-de-Vaud
Jura-North Vaudois
Lausanne
 Lavaux-Oron
Morges
Nyon
Riviera-Pays-d'Enhaut
 
 
 
 
Severní a centrální část kantonu se podobá spíše pahorkatině (okolí Neuchâtelského jezera), která je lemována na severozápadě pohořím Jura na francouzském území a na jihovýchodě masivem Švýcarských Alp, kde nalezneme například Diableretský ledovec a několik oblíbených lyžařských cílů, jako jsou Villars, Les Diablerets a Leysin. Jižní strana naopak klesá vinnými svahy do Ženevského jezera, jenž tvoří přirozenou hranici mezi Francií a tímto kantonem, potažmo Švýcarskem.
Ženevské jezero (francouzsky Lac Léman, německy Genfersee, italsky Lago di Ginevra), je po Balatonu druhé největší jezero ve střední Evropě. Vzniklo táním části Rhonského ledovce (řeka Rhôna tekoucí od Wallisu na východě). Má rozlohu 582 km² (z toho 343 km² ve Švýcarsku a 234 km² ve Francii). Je 72 km dlouhé a 12 km široké. Maximální hloubka je 310 m. Leží v nadmořské výšce 372 m n.m. Poskytuje vynikající podmínky pro jachtink a další vodní sporty, zejména potápění. Jezero obsahuje oficiálně dva ostrovy - Ile de la Harpe (2 368 m²) a Ile de Peilz (40 m²), ale málo kdo však ví o třetím ostrově, na kterém stojí monumentální hrad Chillon. Teplota povrchové vrstvy vody je v létě 19 až 24 °C a v zimě 4 až 5 °C. Jezero nezamrzá.
Druhým významným jezerem tohoto kantonu je Neuchâtelské jezero na severu (francouzsky Lac de Neuchâtel, německy Neuenburgersee) o rozloze 218 km², délce 38 km, šířce 8 km a maximální hloubce 153 m. Leží ve 432 m n.m.

 

 
 

zpět na mapu Švýcarska