Bavorsko


Kraj  Horní Falc - HRADY


WALDECK   
skromné zbytky jednoho z nejstarších hradů v Bavorsku

   

Jižním směrem od stejnojmenné obce, východně od města Kemnath, se nalézá 641m vysoké návrší jménem Schlossberg. Jedná se o mohutný čedičový kužel (geologicky svérázně formovaný útvar). V období třetihor stoupalo čedičové magma z nitra Země, ale nedosáhlo až k povrchu, ale zůstalo v pestrých slínových horních vrstvách a ztuhlo. V průběhu miliónů let okolní, měkké horniny erodovaly a tak byl konečně čedič uvolněn.
Dnes se na zámecké hoře u Waldecku nalézají zbytky hradu, který patří k nejstarším v Horní Falci. Z r. 1124 pochází první listinná zmínka o majiteli zdejšího hradu – lantkraběti von Leuchtenberg; jejich počátek však sahá patrně zpět až do 10. st. Patrně patřil vedle Leuchtenbergu k jejich rodovým hradům, neboť prvorozený syn Gebhard II. je uváděn s přídomkem „Gebehardus de Waldegge“. Od počátku svého vývoje byl tento hrad sídlem vrchnosti pro celou oblast.
R. 1283 přechází do majetku vévody Ludvíka Bavorského a poté se zde častěji za sebou střídali různí majitelé – kromě jiného např. hrabata z Falce, český král Karel IV., opět rod Leuchtenbergů. Z r. 1497 pochází písemná zmínka o zdejší faře spadající však až do r. 1674 k farnosti Kastl.
Původní hradní areál byl v 15. st. přestavěn do podoby pevnosti a byl až do r. 1698 sídlem zemského soudu pro oblast Waldeck – Kemnath. V průběhu 30-ti leté války a hlavně válek o španělském dědictví na začátku 18. st. byl hrad dobyt a zničen. Později byl však částečně opět zrekonstruován.
V r. 1794 nakonec zničil velký požár celý areál hradu a s ním i starý městys, který v té době byl ještě osídlen a stál u jihozápadního svahu kopce. Obec vznikla asi již kolem r. 1731 severně od zámecké hory, když byl zbudován nový poutní kostel sv. Jana Nepomuckého.

Z původní rozsáhlé, majestátní dispozice, která byla ještě v 16. st. zesílena, zbyly dodnes zachovány jen bezvýznamné zbytky zdí. Obvodová hradba dosahuje většinou tloušťky zdí 1,5 m, z jižní přístupové strany do jádra má štítová zeď tloušťku až 2,3 m. Ve východní části dispozice byly odkryty základy bergfritu o průměru 7,5 m a tloušťce zdiva 2 m. V západní části areálu se nalézal víceprostorový palác. Celkem rozsáhlé předhradí bylo situováno z jihu, na nižší skalní terase.
Přístup do hradu vedl z východní strany bránou s lomeným obloukem do předhradí a následně se cesta stáčela severním směrem do brány umístěné nedaleko od bergfritu v jižní části štítové hradby.
I když z hradu mnoho nezbylo, přesto se vyplatí vystoupat k troskám. Podle zbytků zdí se ještě nechá rozeznat uspořádání budov a přitom mít krásný výhled do kraje. V poslední době došlo k částečnému archeologickému výzkumu, který odkryl části zdí a sanaci již rozpadajícího se zdiva a tak jsou dnes koruny zdí zajištěny proti erozi.
V nejblíže se nachází hrad Trautenberg

 hrad Waldau

zpět na mapu Horní Falce

hrad Weihersberg