Graubünden


Název: (německy: Graubünden; italsky: Grigioni; rétorománsky: Grischun, francouzsky: Grisons)
Rozloha:  7 106 km²  (1. ve Švýcarsku)
Obyvatelstvo:  187 812  / 2004, 26 obyvatel na 1 / km². Hovoří se německy, italsky a rétorománsky (rétorománština je čtvrtým úředním jazykem Švýcarska, ale dnes s ní mluví již jen 0,8 % obyvatel, 0,5 % ji uvádí jako svůj hlavní jazyk).
Náboženství: katolické (92 %), evangelické (7 %), ostatní (1 %).
Nejvyšší místo: Piz Bernina (4 049 m), Piz Kesch (3 418 m), Piz Linard (3 411 m)Zenden (okres) : 

 

   

Albula

stránky hradů v zendenu Albulastránky hradů v zendenu Prättigau - Davosstránky hradů v zendenu Hinterrheimstránky hradů v zendenu Imbodenstránky hradů v zendenu Innstránky hradů v zendenu Landquartstránky hradů v zendenu Malojastránky hradů v zendenu Möesastránky hradů v zendenu Plessurstránky hradů v zendenu Surselva mapa Graubündenu

Bernina

Prättigau - Davos
   Hinterrhein
 Imboden
 Inn
  Landquart
Maloja
Möesa
Plessur
Surselva
 
 
 
 

Kantonu dominuje na severu ledovcové údolí řeky Rýna (složená z Předního Rýna a Zadního Rýna). Současně tato řeka je největší Švýcarskou řekou. Nachází se zde řada postranních údolí, která odbočují z hlavního údolí. V blízkosti sedla Maloja pramení jedna z nejvýznamnějších alpských (evropských) řek Inn, která vyplňuje protáhlou náhorní plošinu v okolí St. Moritz.

Švýcarský národní park (Schweizer Nationalpark) leží zejména na území kantonu Graubünden nad údolím Dolního Innu. Vznikl v r. 1914 a je tak nejstarším NP v Evropě. Má rozlohu 169 km². Typické pro park jsou modřínové lesy a na Švýcarsko nezvyklé množství zvěře (rys, svišť a kamzík) a pečlivě udržovaných 80 km značených stezek. V létech 1920 až 1924 byl v parku vysazen kozorožec a není problém jej dnes spatřit. O dvacet let později také vzácný orlosup bradatý. Švýcarský národní park navazuje na hranicích s Itálií na velké chráněné území Národního parku Stelvio. Správu národního parku nalezneme v městečku Zernez (zároveň vstupní brána do oblasti) a její činnost je omezena stejně jako vstup do parku od června do konce října.

zdroj Wikipedie


 

 
 

zpět na mapu Švýcarska