Graubünden


Okres Maloja - HRADY


SALISTURM   (Vicosoprano) 
zachovalá obytná věž rodiny Salis
lokace :    46°21'1.92"S / 9°37'13.50"V

znak obce Vicosoprano

                                  

 

 

Vicosoprano je staré hlavní město celého údolí Bergell v kraji Maloja. Vznik názvu pochází z latiny Vicus supranus, což znamená horní obec. V části Caslac u kostela sv. Cassiana se našel kámen, který byl původně římským oltářem boha Merkura z druhé pol. 4. stol. Do r. 960 patřili obyvatelé Vicosoprana pod Chrám Páně v obci Como, později biskupství v Churu. Skrz město, rétorománsky zvané Visavraun, protéká řeka Maira. Obec byla centrem dopravy zboží v celém údolí a sídlem ministeriální rodiny z Castelmuru a Prevosti. Zajímavou stavbou je kostel sv. Cassiana, který byl vystavěn kolem r. 1000 a přestavěn v průběhu 15. a 17. stol. Další pozoruhodnou sakrální stavbou je kostel sv. Triniti, jenž pochází z doby ranného baroka. Až do reformace r. 1529 (příp.1553) patřila obec pod církevní farnost sv. Marie na Portě.
V západní části města do současnosti zůstala zachována hranolová šestipodlažní obytná věž dnes zvaná Salisturm, podle svých stavitelů. Věž, která je v současnosti poznávacím znamením Vicosoprana, vznikla na přelomu 13. a 14. stol. Vstup do věže byl situován v úrovni druhého podlaží. Celá dispozice byla r. 1580 upravena na příkaz majitele Rudolfa ze Salisu. Okenní otvory byly v průběhu 16. a 18. stol. také upraveny a další přestavba následovala r. 1821. Rodinný erb na věži pochází z r. 1700. Je neuvěřitelné, že za celou dobu své existence nebyla ani jednou uvedena v žádných listinách. Dnes je privátním majetkem a není veřejnosti přístupná.
Ve městě dále stojí za zmínku budova Pretoria (také zvaná někdy Senwelenturm) s mučírnou (později se takto běžně označovalo sídlo místodržícího na tomto území), obytná věž rodiny Salis a starý most přes řeku Maira. Na skalním výběžku na protilehlé straně údolí jsou dosud zachovány zbytky věže, místně zvané zřícenina Caslac. V budově Pretoria bylo kromě sídla radnice, ještě sídlo soudu údolí, který byl spojen v jediný soudní okrsek. Dále sloužily interiéry jako sídlo pro celní příjmy. Ve věži, kde bylo zřízeno vězení, si můžeme prohlédnout tradiční mučící nástroje. Na nedaleko ležící mýtině jménem Cudin stojí ještě dnes dva šibeniční sloupy, kde byly pro kouzla čarodějnice odsouzeny a "obráceny" na pravou víru. Je to na konci města ve směru na Borgonovo.
V okolí nalezneme věž Senwelenturm a zříceninu hradu Cassaric.

 

 
 

zpět na mapu okresu Maloja