Wallis


Zenden Entremont - HRADY


QUART    (Bourg St. Pierre)     
zaniklý hrad a botanická zahrada
lokace :   45º56´54´´ /  7º12´32´´

znak okresu a města Bourg St. Pierre

Ruiny hradu Quart, jenž strážil původně jedinou cestu průsmykem k Valsorey.
Bourg St. Pierre je poslední obec před Velkým sv. Bernardem a již v dávnověku byla důležitým putovním místem.
Katastr obce je tvořen dědinou Bourg a areálem hotelů na sv. Bernardu, jenž byla založena až na konci 19. stol. Již v r. 1125 je zde zmiňován Burgus Sancti Petri, něm. dříve St. Petersburg. Bourg byl obchodní a cestovní stanicí nejpozději již od 4. stol., ale možná již za římské říše. V době kolonizace zde byla zmiňována noclehárna kláštera Saint Pierre z Mont-Joux (812 až 820), která byla v pozdějších dobách několikrát zpustošena a po r. 1050 ztratila zcela svůj význam výstavbou nové noclehárny. V prvním poschodí se však dodnes zachovalo původní dřevěné obložení místností z r. 1510. Na severní straně hřbitovní zdi je zasazena římská pamětní deska s epigramem na počest císaře Konstantina.
V pol. 11. stol. byl Bourg v držení savojských hrabat. Tehdejší obyvatelé měli za úkol udržovat průsmyk a cestu v průjezdnosti za protislužbu poskytnutých výsad a svobod. Po dobytí vojskem z Horního Wallisu r. 1475, byly tyto výsady opět potvrzeny sionským biskupstvím a rozšířeny o výhradní právo převádět cestující přes průsmyk. Po r. 1809 tyto práva Bourg ztratil, ale jiné požitky stále plynuly ze zvyšující se obchodní dopravy.
Ve 13. stol. byla ves opevněna a chráněna navíc hrady Allinges (dnes ruina u Karlsbrücke přes valsoreyský potok nad kostelem) a Quart (terénní relikty na druhé straně téhož potoka). V r. 1475 byla obec vypleněna a poté patřila pod správu zemského správce Dolního Wallisu. Mezi lety 1536 až 1798 byla pod správou zemských úředníků ze sv. Mořice.
První svatyně zde byla postavena již někdy kolem 8. stol. Byla ale v 10. stol. (možná kolem r. 940) zničena nájezdem Saracénů. Nový farní kostel sv. Pierra zde nechal postavit v r. 1000 Hugo, biskup ze Ženevy. Při pozdější barokní přestavbě (1739) byla z tohoto kostela zachována lombardská zvonice, severní kaple (apsida) a vítězný oblouk.
Vysoko položená ves (1632 m n.m.) má drsné podnebí, málo obdělávané země a žije stále z cestovního ruchu. Po zahájení stavby prvního tunelu (1906) a následkem pokroku techniky na počátku 20. stol. začalo ubývat pozvolna obyvatel. Tento pokles byl částečně zastaven až výstavbou nového silničního tunelu pod sv. Bernardem, čímž zvyšující se turismus vytvořil nová pracovní místa a zastavil pokles obyvatel.
Bourg je výchozím místem mnohých turistických cest do okolních hor, jako na Valsoreyskou chatu (3030 m, 4 1/2 hodiny), Grand- Combin (4314 m) a na Cabane dú Velan (2569 m, 2 1/2 hodiny), turistický okruh přes Croix de Tsousse (2821 m) a Mont Vélan (3731 m), případně 3 1/2 hodinová trasa podél Lac Toules k sedlu sv. Bernarda (2472 m). Před tunelem k průsmyku, po odbočení na Bourg St. Bernard, se dostaneme k centrále lyžařských vleků, které Vás vyvezou až do 2500 m n.m.
Historie hradu nám není známa. Z původního hradního areálu se zachovalo naprosté minimum. Na povrchu terénu lze rozeznat ještě několik základových zdí, které však bohužel díky práci "botaniků" nelze bez dalšího průzkumu spolehlivě datovat a určit jejich funkci. Původně bylo úkolem hradu chránit přechod staré obchodní cesty přes úzkou soutěsku. Jeho funkce byla zřejmě sídelní (správní). Opevnění tohoto místa bylo doplněno ještě dolním opevněným dvorcem (hradem) Allinges, jenž stával na protějším břehu bystřiny v nižší poloze. Oba hrady pak tvořily "klíčovou" uzávěru údolí.
Svahy hradního kopce byly v r. 1899 ze čtvrtiny přeměněny univerzitou ze Ženevy na horské zahrady (botanickou zahradu), podle kterých získal také název "La Linnaea" Zahrady jsou veřejnosti  přístupné.
V okolí nalezneme hrad Allinges a severně pak Entremont  a Verbier

hrad Allinges

zpět na mapu kraje Entremont

hrad Entremont