Durynsko

Kraj Hildburghausen - HRADY

Bedheim    

Bertholdsburg

Marisfeld

Eisfeld

Oberstadt

Glücksburg

Osterburg

Heldburg

Reurieth

Hellingen

Straufhain
       

  hrad-zámek

  hrad

  zřícenina

 


BERTHOLDSBURG  
gotický hrad a kostel na ostrohu ve městě Schleusingen

celkový pohled na hrad

Hrad byl postaven Hennebergskými hrabaty v letech 1223 - 1230 na výrazné ostrožně nad tehdejší tržní osadou. V této fázi zde byla vystavěna pouze jedna palácová budova, krytá okrouhlým bergfritem a na vnější straně další pomocnou věží. Od zbývající plochy ostrožny (východní strana) byl hrad oddělen do skály vylámaným příkopem a padacím mostem. Zda bylo nějak výrazně opevněno i toto předhradí nelze s jistotou říci. Dnes se zde nachází farní kostel St. Johana na místě původního gotického kostela, který měl i obranou funkci.
Za hraběte Bertholda VII. byla v r. 1340 zahájena rozsáhlá přestavba a rozšíření hradu.. Bylo přistavěno současné velké hradní palácové křídlo, v jehož rozích (jak vnějších, tak vnitřních - nádvorních) byly vystavěny schodišťové věže se střílnami. Celý tento areál byl pak obklopen prstencem hradeb a dělostřeleckých bašt.
Další velké stavební úpravy proběhly v 16. st , kdy byl také založen současný park.
Po vymření rodu Hennebergů, měnil hrad často majitele. Nakonec město a hrad připadlo pod Pruskou správu (1816) a bylo zde sídlo správních úředníků. Od r. 1892 bylo povoleno stavět i v bezprostřední blízkosti samotného hradu, což mělo za následek bourání původního opevnění, částečnou devastaci parku a splynutí hradních budov s městkou zástavbou.
Dnes se zde nalézá velké přírodovědné a historické muzeum.

 kraj  Ilmenau 

zpět na mapu Durynska

kraj Sonneberg