Durynsko

Kraj Saale-Holzland - HRADY

Camburg

Leuchtenburg

Crossen an der Elster

Orlamünde

Dornburg

Reinstädt

Grose Rabsburg

Schkölen

Kleine Rabsburg

Tautenburg

Lehesten

 

 

 

     

  hrad-zámek

  hrad

  zřícenina

 


CAMBURG
zbytky menšího hradu na návrší na okraji města

celkový pohled na hrad

ještě jednou pohled na hrad - přitaženo optikou palácové křídlo bergfrit

bergfrit upravený na rozhlednu pohled na bergfrit z lidské perspektivy pohled na bergfrit z nádvoří

V Camburgu se údajně nacházejí dva hrady, horní a dolní. Dolní hrad je však těžko rozeznatelný, pravděpodobně splynul s městskou zástavbou.

Zakladatelem dnešního hradu byl některý z pánů z Camburku, pravděpodobně Vilém z Camburku, který byl také zakladatelem naumburského chrámu. Ve zdejších pramenech je také naumburskými mnichy uváděn jako místní patron řeholního řádu (1133 – 1190).
Zdejší majitelé hradu měli v pozdějších dobách zřejmě nějaké konflikty s míšenským markrabětem a durynským lantkrabětem, protože hrad byl r. 1191 oblehnut a nedlouho poté dobyt a zničen. O čtyři roky později byl hrad opět míšenským markrabětem obnoven.
Za vlády krále Rudolfa Habsburského sloužil hrad jako útočiště loupeživé tlupě a proto byl znovu obležen vojky erfurtských měšťanů, dobyt a znovu pobořen.
Takto zdemolovaný hrad přetrvával až do 15. st., kdy Camburg získal loupeživý rytíř Vitzhum. Díky pověsti a praktikám výše jmenovaného se historie hradu opakovala. Hrad byl r. 1450 oblehnut a znovu dobyt.

R. 1485 získávají Camburg i s hradem Albertinové a ti jsou r. 1547 vystřídáni Ernestiny. Později, přesně r. 1603 přechází camburské zboží k vévodství Sasko-Altenburské.

V současné době se zde nachází studentská kolej. Hrad je otevřen pouze po dohodě. To se týká hlavně samostatně stojícího bergfritu.

V okolí se nalézají hrady Dornburg , Schkölen, v Sasku-Anhaltsku pak romantický hrad Saaleck a další.

 kraj  Saalfeld-Rudolstadt 

zpět na mapu Durynska

kraj Saale-Orla