Vaud / Waadt


Distrikt  Lausanne - HRADY


LAUSANNE - katedrála NOTRE DAME     
gotická katedrála
lokace :    46°31'21.29" /  6°38'8.76"

znak města Lausanne

   stavební etapy před r. 1190 

- stavební etapa od r. 1215 až do r. 1235

stavební etapa od r. 1190 až do r. 1215 

- stavební etapa od r. 1225 až do r. 1235

         

Stavba katedrály začala v r. 1175 a vysvěcena byla papežem Řehořem X v r. 1275 ještě jako nedokončený svatostánek, což je v podstatě stav dodnes. Katedrála byla úkrytem zázračné zlaté Panny Marie za níž se po celou dobu středověku stahovaly nesčetné zástupy poutníků. V r. 1536 zvítězila síla reformace a po dobytí kraje bernskými vojsky byla v katedrále stržena její veškerá výzdoba, včetně oltářů, soch a obrazů. Milovaná zlatá Panna Marie byla roztavena a použita následně na ražbu mincí. Katedrální poklady, jedinečná sbírka liturgických rouch a gobelínů, byla odvezena do Bernu, kde je dnes ochraňována v muzeu. V 19. stol. byla započata celková obnova katedrály pod vedením architekta a restaurátora Eugena Violleta - le - Duca, která v podstatě trvá dodnes.
Lausanne bylo jedno z prvních středověkých měst, které zavedli pravidelné noční protipožární hlídky. Město, přestože bylo již stavěno z kamene a mělo kamenné hradby, několikrát vyhořelo. Z počátku proto každou noc hlídky na hradbách kolem města na sebe navzájem volali, aby se ujistili, zda je vše v pořádku. Později se stala věž katedrály pro noční hlídky nejdůležitějším centrem této prevence. Každou noc hlídka vystoupala nahoru po 153 schodech na ochoz věže a mimo jiné od 22:00 do 02:00 volala do čtyř směrů C'est le guet; il a sonné l'heure (Toto je noční hlídka, xy hodina udeřila). Laussane je jediné město v Evropě, které tuto tradici udržuje do dnes. Dnes již tento hlas hlídky leká jen milence v parku, turisty nebo opilce táhnoucí domů.

Katedrála "Naší Paní" v Lausanne, původně svěcená římsko-katolickým rytem (dnes je spravována protestantskou církví), je obecně považována za nejhezčí gotickou stavbu ve Švýcarsku, jenž je nominálně srovnatelná s francouzskou gotickou architekturou.
Je to trojlodní síňová stavba ve tvaru kříže s polygonálním závěrem. Jižní strana chrámu je osazena obrovským gotickým rosetovým oknem. Portály a průčelí jsou bohatě zdobeny plastikou a basreliéfy. Hlavní a dnes užívaný vstup je na západní straně skrze portál Montfalcon (nazvaný po jednom biskupovi ze 16. stol.). Monumentální vchod je ozdoben plastickými výzdobami biblických figur, svatých, biskupů a různých zvířat. Po průchodu portálem vstoupí návštěvník skrze velkou předsíň do neuvěřitelné síně lemovanou po svém obvodu sloupovou galerií. Vzhled a pocit z prostoru jsou podobné jako v anglických katedrálách v Lincoln a Canterbury. To však není náhoda, protože hlavní katedrální architekt Jan de Cotereel byl z poloviny Angličan......
Vnitřní prostor je velmi elegantní a překrásně plasticky vyzdobený. Díky reformaci je však zbavený většiny další výbavy, takže posléze může působit chudým dojmem. Přesto lze zde najít zachované zbytky původní krásy. Například jižní portál, zvaný Malovaný portál (1225 až 1235). Sochy na jeho vnější straně jsou původní středověké originály
Jižní rosetové okno také přežilo ze 13. stol., jen centrální díl je novodobý. Roseta byla oblíbená středověká představa vesmíru a toto okno zobrazuje podobenství čtyř ročních období, čtyř základních elementů, čtyř větrů, čtyři rajské řeky, dvanáct měsíců a znamení zvěrokruhu.
Jižní příčná loď obsahuje na sloupoví ještě nějaké zbytky středověkých barev. Kůr je vyvýšen nad hlavní lodí a obsahuje prostý kamenný oltář ze 13. stol. a také hrobku slavného středověkého rytíře Otty z Grandsonu. Další staré hroby jsou umístěny v ambitu, poblíž kůru a v kryptě.
Po vystoupání 225 schodech na ochoz hlavní věže, se nám otevře pěkný pohled na město a Ženevské jezero.
Nejblíže se nachází hrad St. Maire a  Eveche

hrad Lausanne - St. Maire

zpět na mapu Lausanne

tvrz v Lutry