Rakousko

Kraj  Horní  Rakousko - HRADY


DORNACH  
zachovalý gotický hrad bergfritového typu

pravděpodobná podoba hradu

půdorys hradu

První zmínka "Feste Dornach" z r. 1416, majitelem Hans von Lasberg. R. 1430 se uskutečnil prodej rodu freistadtských úředníků von Volka.
Další prodej se uskutečnil r.1505 a hrad byl připojen k panství Weinberg. R. 1592 již není v urbáři tohoto panství neuveden a v r.1650 je popsán jako neobydlená zřícenina. Později byl hrad rozebírán na stavební materiál okolním obyvatelstvem.
V r.1963 koupil hrad od majitele weinbergského panství Christiana Zimmermanna Franz Burgermeister von Freistadt, který provedl rozsáhlou renovaci hradu a občas zde pořádá letní a sportovní slavnosti.

Malá, dobře zachovaná, částečně obydlená zřícenina hradu o zastavěné ploše asi 3.000 m2, se nachází na okraji příkrého skalního srázu. nedaleko obce Lasberg.
Její téměř 20 m vysoký bergfrit stojí na vyvýšené žulové skále a je zakončen kuželovou střechou.. Jeho vstup nalezneme na chráněné, severovýchodní straně ve výši 8,30 m.
Kamenné ostění brány je datováno k r. 1887. Vnější obvodová hradba je proložena jednou válcovou baštou a další osamocenou válcovou věží.
V okolí se nachází hrady Kronest a Weinberg

 hrad Brunnwald

zpět na mapu okresu Mühlviertel

hrad Eschelberg