Rakousko

Kraj  Štýrsko - HRADY


NEUBERG   
impozantní hrad na jednom z výběžků pohoří Ringkogels

Hrad postaven Gottschalkem von Neidberg a je připomínaném poprvé v již r. 1166. R. 1538 přešel tento majetek jako léno na pány von Herberstein, kteří jej vlastnili do r. 1603 a poté znovu od r.1660. Za nich byl hrad barokně opevněn, velkolepě rozšířen a modernizován.

Důležitá štýrská hraniční pevnost proti Uhrám a názorný přiklad hradu, jehož středověké jádro bylo přestavěno na renesanční pevnost.
Jedná se o čtyřpodlažní nepravidelný pěti úhelníkový komplex kolem podlouhlého nádvoří. Nejstarší částí je vysoká a mohutná čtvercová věž přístupná jen z horního obytného patra budovy přiléhající k původní silné obvodové hradbě. Kolem jádra vybudovány v II. pol. 16.st na jihozápadě, jihovýchodě a severovýchodě tři trojpodlažní bastiony, oba poslední jsou spojeny úzkým nádvořím. V užší vnější hradbě tohoto nádvoří se nachází renesanční brána se znaky Herberstein-Thunů.
Do dnešních dob se zachovaly zbytky renesančního zařízení. Za povšimnutí stojí v jihovýchodním bastionu slavnostní lovecký sál s kazetovým stropem.
V okolí se nachází vodní hrad Burgau a další památky v Burgenlandu

 hrad Burgau

zpět na mapu okresu Štýrsko

hrad Riegersburg