Rakousko

Kraj  Štýrsko - HRADY

       

stránky hradu Bertholdstein stránky hradu Burgau stránky hradu Riegersburg stránky hradu Neuberg

  Bertholdstein    

  Burgau    

  Neuberg    

  Riegersburg    
       

  hrad-zámek

  hrad-zámek ruina

  hrad

  vodní hrad

  ruina


BERTHOLDSTEIN   
románsko-gotický hrad přestavěný na barokní pevnost

Hrad na skále strmě spadající do tří stran nad obcí Pertlstein, vystavěl Berthold I, von Emmersburg v letech 1170-89. V držení jeho rodu do počátku 15.st..
V letech 1578-1800 zde sídlí Lengheimové, kteří jej přestavěli. Za Sefera Paši (hraběte Ladislava Koszielskiho), který zbohatl ve službách tureckého sultána Ahmeda Medžida v letech 1871-95 důkladně restaurován, nově zařízen a vybaven bohatými sbírkami orientálií.
Od r. 1918 zde ženské benedik­tinské opatství sv.Gabriela. Restaurován r.1969.

Zvláště zajímavé je opevněné předhradí s předsunutým východním rohovým traktem (viz. foto), který z boku zajišťoval podlouhlou budovu brány, nebo portál z r. 1582.
Severněji ležící vnitřní hrad je nepravidelný trojposchoďový komplex kolem dvou malých vnitřních nádvoří. Bývalá hradní věž je přestavěna novorománsky.
V bývalém rytířském sále vybudována nová kaple (svěcena r.1965). Původní románský hradní kostel v západní části byl v první polovině 15.st. přestavěn a r. 1958 restaurován. Za pozoruhodnost stojí loď se čtyřmi poli klenby a s 5/8-vým závěrem.  Zařízení je převážně ze 17.st.
Mezi oběma díly hradu je rozsáhlý dvůr ohraničený na východě 90 m dlouhou hradbou s rondelem z I. pol. 17.st. a na západě dlouhou budovou.
V okolí se nachází hrad Riegersburg nebo další památky v Burgenlandu

 kraj  Dolní Rakousko

zpět na mapu Rakouska

kraj Horní Rakousko