Wallis


Název: (německy Wallis, francouzsky Valais, italsky Vallese)
Rozloha:  5 224 km² (3. ve Švýcarsku)
Obyvatelstvo:  288 800 / 2004 (9. ve Švýcarsku - 55 obyvatel / km²). Hovoří se švýcarskou němčinou a francouzštinou, která mírně převažuje. Úředním jazykem jsou francouzština a němčina.
Náboženství: katolické (97 %), evangelické (2%), ostatní (1%).
Nejvyšší místo: Dufourspitze - Monte Rosa (4 634 m), Dom - Mischabe (4 545 m), Weisshorn (4 506 m) a Matterhorn (4 477 m)

Zenden (okres) :

 

 

   

 

stánky hradů v okrese Raron stránky hradů v kraji Brigy stránky hradů v okrese Visp stránky tvrzí v kraji Leuk (Loeche) stránky hradů v kraji Sierre (Siders) stránky hradů v zendenu Hérens stránky hradů v kraji Conthey stránky hradů v kraji Sion (Sitten) stránky hradů v kraji Entremont stránky hradů v kraji Martigny stránky památek v kraji Sion (Sitten) stránky hradů v kraji St. Maurice stránky hradů  v kraji Monthey mapa kantonu Wallis

Brig

Conthey
Entremont
Hérens
Leuk (Loeche)
Martigny
Monthey
Raron
Sierre (Siders)
Sion (Sitten)
St. Maurice
Visp
 
Kantonu dominuje široké ledovcové údolí řeky Rhôny. Nachází se zde řada postranních údolí, která odbočují z hlavního rhônského údolí. Padesát zdejších vrcholů převyšuje 4 000 m. Také se zde nachází řada ledovců.
Hlavní údolí je na severu ohraničeno Bernskými Alpami a Walliskými Alpami na jihu. Úrodná je pouze asi polovina rozlohy kantonu. K nejdůležitějším odvětvím zdejšího hospodářství patří produkce vína a cestovní ruch. Zdejší vinařství má ve Švýcarsku nejsilnější postavení.

 

 
 

zpět na mapu Švýcarska