Ukrajina

Kraj  Ternopol´ - HRADY


VIŠNIVEC  (WIŠNIOWIEC) 
původně renesanční sídlo zcela barokně přestavěno

Dnešní zámek je nástupcem staršího sídla knížat pocházejících z rodu litevského knížete Gedymina.
Počátkem 15. st. byl majitelem Wišniowce i nedaleké Zbaraže Dymitrij Korybutovič. Jeho následník, Michal z Braclawi byl prvním z rodu, kdo používal přídomku Wišniowiecký. Z tohoto rodu pocházel i polský král Michal Wišniowiecki, který vládl v letech 1669-1673.
Nejslavnější období zámku nastalo za knížete Michala Serwacyho počátkem 18. st., kdy byl také zámek vybaven mohutným bastionovým opevněním a v jeho centru a pod jeho ochranou byly přebudovány starší stavby na pravoúhlém půdorysu.
Sídlo je postaveno na okraji svahu nad řekou Horyň. Samotná zámecká budova byla vybudována ve stylu francouzského baroka, srovnatelná se svými vzory, zámky v Bevillier a Breteuil. Okolo zámeckých budov se rozkládaly okrasné zahrady a park.
Kníže Michal Serwacy byl posledním mužským potomkem rodu Wišniowieckých. Zámek přešel dědictvím na Michala Jerzyho Mniszecha. Za Mniszecha pokračoval další rozkvět zámku a celého panství. Zámek dokonce dvakrát navštívil polský král Stanislav August Poniatowski. Mimo jiné se zde setkal s ruským carevičem Pavlem. Historické záznamy uvádějí, že tu tehdy sedávalo při hostině až 400 hostí.
V dosahu se nachází hrad Kremenec a pevnost Zbaraž

pevnost  (hrad) Terebovlja

zpět na mapu kraje Ternopol´

pevnost Zbaraž