Polsko

Kraj  Malopolskie - HRADY


LIPNICA MUROWANA   
dřevěný hřbitovní kostel sv. Leonarda srubové konstrukce chráněný UNESCO

 

Původní kostel byl postaven dle tradice v 1141 na místě pohanské svatině, po níž zůstal pouze sloup Svantovíta a na němž je postaven oltář sv. Leonarda.Současný kostel je z 15. stol. a patří mezi nejstarší a nejlépe dochované gotické dřevěné kostely s minimálními stavebními úpravami. Střecha, předsíň a věž jsou pokryty šindelem.

V interiéru jsou hodnotné malířské a řezbářské práce. Na stěnách a stropě malby od gotických patronů po barokní nástěnné cykly z r. 1711. Malby doplňují expresivní lidové malované ilustrace Dekalogu, zdobící parapet chóru. Původně se zde nacházely tři triptychové oltáře, díla malopolského deskového malířství, zmiňované i v odborné literatuře. Od pokusu o vyloupení kostela v r. 1992 jsou umístěny v Diecézním muzeu v Tarnówě.

Hlavní oltář je dedikovaný patronovi kostela a vznikl na počátku 16. stol. v Krakowě. První boční oltář se scénami Adorace Ježíše Krista pochází dokonce z konce 15. stol. Druhý boční oltář sv. Mikuláše vznikl okolo r. 1530. Dřevořezba Zesnutí Panny Marie z konce 14. stol.
Kostel byl v noci 9.7. 1997 vytopen nedalekým potůčkem, přičemž byly narušeny jeho základy a došlo ke škodám na interiéru. Po následných opravách byl od r. 2003 zařazen pod ochranu UNESCO.
V okolí lze navštívit hrady Tropsztyn a Czchów

 hrad Wawel

zpět na mapu kraje Malopolskie

hrad Melsztyn